L-Arginin Nedir? Ne İşe Yarar?

L-Arginin Nedir? Ne İşe Yarar?
L-arginin, bir amino asit olarak bilinir. Vücutta nitrik oksit üretimini arttırarak dolaşımı iyileştirir ve kan damarlarını genişletir. Bu nedenle l-arginin kalp sağlığı, erektil disfonksiyon ve hipertansiyon gibi sağlık sorunlarına karşı kullanılabilir. Ayrıca l-arginin hakkında yapılan bazı çalışmalar, bu bileşenin östrojen seviyelerini arttırmakta ve böylece osteoporoz ve kas kaybını önlemekte olduğunu göstermiştir.

Hangi Besinlerde L-Arginin Var?

L-arginin içeren besinler arasında tavuk, hindi, somon, ton balığı, süt, yoğurt, gibi et ve süt ürünleri; aynı zamanda soya, bezelye, fasulye, nohut, ceviz ve fındık ve mısır gibi bitkisel kaynaklar bulunur.

L-arginin kullanımı genellikle günde 2-8 gram arasında tavsiye edilir. Ancak aşırıya kaçılmamış daha yüksek dozlarda kullanımı özellikle kalp ve damar sağlığı için daha etkilidir. L-arginin kullanımından önce doktorunuzla konuşmanız önerilir. Özellikle eğer diğer tıbbi tedaviler alıyorsanız veya bazı sağlık sorunlarınız varsa mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.

L-Arginin’in Faydaları Nelerdir?

L-arginin boy uzatır mı sorusuna gelince, bu konuda yeterli kanıt yoktur. Ancak l-argininin büyüme hormonu seviyelerini arttırdığı ve böylece büyüme hormonu tedavisiyle ilişkili olarak boy uzatmada etkili olabileceği düşünülmekte. Bunun dışındaki l-arginin faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Kalp sağlığını iyileştirir: L-arginin, nitrik oksit üretimini arttırarak kan damarlarını genişletir. Bu, kalp sağlığını iyileştirir ve kalp rahatsızlıklarının riskini azaltır.
 • Erektil disfonksiyon tedavisinde etkilidir: Bunun sebebi, nitrik oksit üretimini arttırarak ereksiyon süresini ve kalitesini arttırması.
 • Hipertansiyon tedavisinde etkilidir: L-arginin, noksit üretimini arttırarak kan basıncını düşürür. Bu sayede hipertansiyon tedavisinde kullanılan birçok ilacın en önemli bileşenleri arasında yer alır.
 • Östrojen seviyelerini arttırır: L-arginin, bazı çalışmalar incelendiğinde östrojen seviyelerini arttırdığı ve böylece osteoporoz ve kas kaybını önlemekte olduğu görülür.
 • İmmun sistemi iyileştirir: L-arginin, immün sistemi iyileştirir ve vücudun inflamasyonu azaltır.
 • Diyabet tedavisinde etkilidir: L-arginin, diyabet tedavisinde etkilidir çünkü insülin direnci azaltır ve glikoz düzeylerini kontrol altına alır.

L-Arginin Nasıl Kullanılır?

L-arginin, bir amino asit olarak vücutta yapılan birçok biyokimyasal reaksiyonun bir parçası. Bu amino asit genellikle erektil disfonksiyon tedavisinde, düşük nitrik oksit seviyelerinin artırılması amacıyla kullanılır. Ayrıca kalp sağlığı, vücut yapısı ve performans, bağışıklık sistemi ve hatta stres yönetimi gibi diğer konularla ilgili olarak da kullanılabilir. L-arginin genellikle günde 3 ila 6 gram arasında alınır ve en iyi sonuçları elde etmek için düzenli olarak kullanılması önerilir. Ancak öncelikle doktorunuza danışmanız ve onun yazdığı dozları kullanmanız önerilir. Bu sayede vücudunuzun ihtiyaç duyduğu optimum dozda bu bileşeni alarak, istediğiniz noktaya ulaşmanız kolaylaşacak.

L-arginin takviyesi kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlar olabilir:

 • Doktorunuzla konuşun: L-arginin takviyesi kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Özellikle kalp, böbrek veya diyabet gibi sağlık sorunları olan kişiler için L-arginin kullanımının güvenli olup olmadığı konusunda doktorunuzdan tavsiye almalısınız.
 • Dozajı dikkatli seçin: L-arginin takviyelerinin dozu, kişiden kişiye ve hedeflerinize göre değişebilir. Doktorunuz tarafından yazılmış dozları kullanmanız önemli.
 • Yan etkiler: L-arginin takviyeleri genellikle yan etkileri azdır ancak bazı kişilerde baş ağrısı, uyku bozuklukları, mide rahatsızlıkları veya diğer semptomlar oluşabilir. Eğer yan etkileri fazla oluyorsa doktorunuzla konuşun.
 • Başka ilaçlarla kullanımı: L-arginin takviyelerinin bazı ilaçlarla etkileşebileceği unutulmamalıdır. Özellikle antikoagülan, trombolitik veya diğer kan pıhtılaşmasını azaltan ilaçlarla kullanırken doktorunuzla konuşmanız önemli.
 • Güvenilir bir kaynaktan alın: L-arginin takviyelerini, FDA tarafından onaylı bir sağlık ürünü olarak üretilen ve güvenilir bir kaynaktan almanız önemlidir. Bu, ürünün kalitesini ve doğruluğunu sağlamanıza yardımcı olur.

Laissez un commentaire

Veuillez noter que les commentaires doivent être approvés avant d'être affichés

Ce site est protégé par reCAPTCHA, et la Politique de confidentialité et les Conditions d'utilisation de Google s'appliquent.