Taurin Nedir? Ne İşe Yarar?

Taurin Nedir? Ne İşe Yarar?

Vücutta bulunan bir amino asit olan taurin, vücutta üretilebilir fakat bununla beraber besinler ve takviyelerle de taurin almak mümkündür. Taurin vücuttaki hücrelerde enerji üretiminde rol oynar ve ayrıca sinir sistemi fonksiyonlarını da destekler. Bununla beraber kalp ve kas dokularının sağlığını da korur. Taurin nelerde bulunur sorusuna bakarsak; özellikle tavuk, süt, et gibi hayvansal gıdalar ve bazı içeceklerde yüksek miktarlarda bulunduğunu söyleyebiliriz.

Taurin takviyesi, sağlıklı bireyler için genellikle güvenli bir şekilde kullanılabilir ancak bazı durumlarda yan etkileri de olabilir. Taurin kullanımında, bazı durumlarda idrar ve kan testlerinde anormal değerler görülebilir. Bu nedenle taurin takviyesi almadan önce doktor ya da diyetisyene danışılmalıdır. Özellikle de başka ilaç ve takviyeler kullanıyorsanız, taurin takviyesinin bunlarla etkileşime girip zararlı etkiler çıkartmayacağına emin olmalısınız.

Taurinin Faydaları

 • Taurin nedir ne işe yarar sorusunu kısaca, vücuttaki hücrelerde enerji üretiminde rol oynar ve ayrıca sinir sistemi fonksiyonlarını da destekler şeklinde yanıtlayabiliriz. Taurin, ayrıca kalp ve kas dokularının sağlığını da korur. Taurin faydaları ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Taurin, kalp sağlığını destekler ve kalp kasının güçlenmesine yardımcı olur.
  • Taurin, sinir sistemi fonksiyonlarını destekler ve bu sayede hafızanızın güçlenmesine, analitik zekânızınız artmasına katkı sağlar.
  • Taurin, immün sistemi sağlığını destekler ve bu sayede vücutta enfeksiyonların önüne geçer. Taurin eksikliği belirtileri kendilerini immün sistemi rahatsızlıkları şeklinde de gösterebilir.
  • Taurin, kas sağlığını destekler ve kas dokularının güçlenmesine yardımcı olur.
  • Taurin, vücutta bulunan serbest radikalleri etkisiz hale getirir ve bu sayede vücudu hasar görme riskinden korur. Yani güçlü bir antioksidan olarak davranır.
  Taurin zararları tek başına yoktur fakat taurinin aşırı kullanımında bazı semptomlar görülebilir. Bunlar kan ve idrar testlerindeki değer anomalileri olarak karşımıza çıkar.

Taurin Takviyesi Nasıl Kullanılır?

Taurin, genellikle toz veya kapsül şeklinde satılır ve bu şekilde alınır. Taurin, genellikle günlük olarak alınır ve bu sayede vücutta taurin birikimi sağlanır. Taurin alımı için önerilen doz ve sıklık, kişinin vücut yapısı ve ihtiyaçlarına göre değişebilir. Ancak, genellikle günlük olarak 500-2000 mg taurin alınması tavsiye edilir. Taurin alımı, aç karna veya yemeklerden hemen sonra yapılabilir.
Sporcular tauirin alarak kas ağrılarını azaltmayı, kas performansını arttırmayı, kalp ve damar hastalıklarını önlemeyi amaçlar. Ayrıca yapılan bazı bilimsel çalışmalar uygun miktarda taurin alımının, stresi azaltmayı sağladığını göstermiştir. Sağlık profesyonelleri, size özel olarak vücudunuz için gerekli olan taurin miktarı hakkında bilgi verebilir ve taurin takviye markası önerebilir.
Taurin alımı sırasında, taurinin doğru doz ve sıklığına dikkat edilmesi önemlidir. Aşırı miktarda taurin alımı, yan etkilere neden olabilir. Taurin neyden üretilir sorusuna kısa yanıt olarak ise vücudumuzdaki biyokimyasal reaksiyonlar ile oluştuğu cevabını verebiliriz. Özellikle, sülfat ve amonyak moleküllerinin birleşmesiyle taurin üretilebilir. Taurin, ayrıca çeşitli yiyeceklerde de bulunur. Taurin içeren besinlere örnek olarak et, balık ve süt gibi hayvansal gıdaları verebiliriz. Ayrıca taurin, bazı enerji içecekleri ve diğer gıdalarda da katkı maddesi olarak kullanılır.


Laissez un commentaire

Veuillez noter que les commentaires doivent être approvés avant d'être affichés

Ce site est protégé par reCAPTCHA, et la Politique de confidentialité et les Conditions d'utilisation de Google s'appliquent.